Pamiętajmy o zmarłych w Święta Wielkanocne. Sprzątanie grobów przed Wielkanocą.
Obchodzone co roku Święta Wielkanocne wiążą się z wieloma tradycjami. Jedne z nich dotyczą codzienności, tak jak wiosenne porządki, inne wiary i życia duchowego. Święcenie palemek, malowanie pisanek, udział w święceniu koszyków, śniadanie wielkanocne w rodzinnym gronie i uczestnictwo w mszach świętych. Zanim jednak oddamy się świątecznej atmosferze czeka nas sporo obowiązków. Wypełnić należy nie tylko te domowe z myślą o najbliższych, ale też ale związane z bliskimi, którzy odeszli. Dlatego w swoich przedświątecznych planach warto uwzględnić sprzątanie grobów przed Wielkanocą. Tym bardziej, że to idealny czas na sprzątanie grobów po zimie.
Wielkanoc bowiem to także tradycyjny czas odwiedzania grobów, zapalenia zniczy.
Sprzątanie grobów przed Wielkanocą, czyli porządki po zimie
Choć wielu z nas stara się odwiedzać groby bliskich stosunkowo często, to jednak są momenty, kiedy wyjątkowo nam na tym zależy. Najbardziej chcemy pomodlić się i zapalić znicz przed popularnymi dniami i świętami. Są to oczywiście Dzień Wszystkich Świętych, czas Bożego Narodzenia oraz okres Wielkanocy.
Często całe rodziny, po wielkanocnym śniadaniu idą na cmentarze. Zabierają ze sobą palemki i bazie, którymi dekorują rodzinne groby. Jednak, aby mogło to mieć uroczysty charakter nagrobek musi być odpowiednio przygotowany. Dlatego właśnie sprzątanie grobów przed Wielkanocą zagościło w naszych kalendarzach na stałe.
Prawosławne i wiosenne Wszystkich Świętych
Ciekawym faktem jest, że w tradycji prawosławnej nie powinno się odwiedzać grobów w okresie wielkanocnym. W tym czasie nie możemy się smucić, tylko świętować i czynić dobre uczynki! Nie znaczy to jednak, że sprzątanie grobów przed Wielkanocą można pominąć. Należy wykonać wszystkie obowiązki, aby pomnik prezentował się schludnie. Kiedy więc osoby prawosławne idą na cmentarze? W święto zwane Radonicą, która przypada zawsze na drugi wtorek od Dnia Zmartwychwstania Jezusa. Wówczas modlą się i wspominają na cmentarz bliskich.
Wierzenia dawnych Słowian
Katolicy odwiedzają groby w trakcie tygodnia wielkanocnego, wierni Prawosławia mają Radonicę. Obie tradycje posiadają wspólne korzenie – a jest nim wywodzący się z wierzeń pogańskich obrzęd Wiosennego Wspominania Zmarłych, który miał miejsce na obszarach całej Słowiańszczyzny. Wówczas wszystko miało nieco inny charakter. Nasi przodkowie skupiali się, aby łączyć się ze zmarłymi. Stąd, między innymi, przynosili na cmentarze jedzenie i wino. Dziś odchodzi się już od tych zwyczajów. Rodziny skupiają się na zachowaniu pamięci o bliskich. Okazują to duchowo np. poprzez modlitwę czy msze intencyjne. Natomiast w praktyce to opieka nad grobami, odwiedzanie mogił i przynoszenie kwiatów, a także sprzątanie grobów przed Wielkanocą i innymi świętami.
Wspomnij swoich bliskich w Święta Wielkanocne
Każdemu z nas zależy, aby na grobie bliskich było czysto i paliły się znicze. Szczególnie w tych najważniejszych dniach w roku. Dlatego jeśli nie jesteście w stanie przyjechać na rodzinne cmentarze to nasza firma może zrobić to w Waszym imieniu. Oferujemy sprzątanie grobów przed Wielkanocą, sprzątanie grobów przed Wszystkimi Świętymi, sprzątanie grobów przed Bożym narodzeniem, a także w każdym dniu ważnym dla Was i Waszych bliskich, którzy odeszli.
Aby zlecić sprzątanie grobu wystarczy skontaktować się z nami. Można zadzwonić pod numer 573 504 300 lub skorzystać z formularza online.
Zachęcamy również do przeczytania wpisu jak dbać o groby na odległość.