Największe cmentarze w Polsce i na świecie
Współcześnie za największy powierzchniowo cmentarz świata uznaje się Wadi-us-Salaam (Dolina Pokoju), który zlokalizowany jest w środkowym Iraku. Zajmuje on ok. 601 ha i mieści groby ponad 5 milionów zmarłych. Każdego roku do nekropolii pielgrzymują miliony wyznawców islamu. Dwa kolejne miejsca zajmują nekropolie w Stanach Zjednoczonych Ameryki: Calverton National Cemetery oraz Abraham Lincoln National Cemetery. Ich powierzchnie wynoszą odpowiednio 423 ha oraz 397 ha.
W Europie największą nekropolią jest Ohlsdorf w Harmburgu (Niemcy). Cmentarz ten zajmuje powierzchnię 391 ha, a na jego obszarze znajduje się blisko 300 tysięcy nagrobów. Drugi największy cmentarz Europy zlokalizowany jest w Wielkiej Brytanii. Brookwood Cemetery został wybudowany w 1852 roku i zajmuje powierzchnię 202 ha.
Trzecia największa nekropolia Europy znajduje się w Polsce. Gdzie? Przeczytaj zestawienie 5 największych cmentarzy w naszym kraju i poznaj odpowiedź:
5. Cmentarz Osobowicki we Wrocławiu
Cmentarz Osobowicki we Wrocławiu został otwarty w 1867 roku i zajmuje powierzchnię ponad 52 ha. Na jego terenie zachowały się w prawie niezmienionym kształcie kwatery ofiar terroru komunistycznego. Dopiero w 1990 r. odbył się tam symboliczny pogrzeb ofiar stalinizmu. Na cmentarzu tym pochowanych jest wiele znanych osób: Adolfa Andersa (słynny szachista), Tymoteusz Karpowicz (poeta i dramaturg), Eugeniusz Get-Stankiewicz (rzeźbiarz), Tadeusz Szymków (aktor), prof. Jerzy Dudek (matematyk), Stanisław Ryniak (architekt, pierwszy polski więzień hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auchwitz), Artur Olech (bokser) czy Stanisław Szozdra (kolarz szosowy, mistrz świata w drużynie i medalista olimpijski).
4. Cmentarz Junikowo w Poznaniu
Cmentarz Junikowo w Poznaniu został otwarty w 1948 roku i zajmuje powierzchnię niemal 93 ha. Plan jego budowy na terenach poligonu wojskowego powstały w 1927 roku. Na jego terenie pochowanych jest ponad 139 tysięcy osób. Znajdują się tu m.in. wydzielone kwatery powstańców wielkopolskich (1918-1919) i żołnierzy Armii Krajowej, mauzolea rodów cygańskich, a także ołtarz-pomnik ofiar Katynia. Na terenie cmentarza pochowanych jest wiele zasłużonych osób: Franciszek Szczerbal (działacz społeczny), Feliks Fornalczyk (eseista, krytyk literacki), Jerzy Mańkowski (powieściopisarz, publicysta), Jerzy Pertek (marynista), Albin Fechner (solista operowy, pedagog), Eugeniusz Paukszta (pisarz), Edmund Szyc (piłkarz, działacz piłkarski), Paweł Szydło (bokser, trener), Wiktor Dega (lekarz).
3. Cmentarz Miłostowo w Poznaniu
Cmentarz Miłostowo w Poznaniu został otwarty w 1943 roku i zajmuje ok. 99 ha. Władze okupacyjne celowo wybrały jego lokalizacje z dala od połączeń komunikacyjnych na terenach leśnych i pofortecznych. Pochowano na nim ok. 81 tysięcy zmarłych. Na jego terenie znajdują się kwatery żołnierzy wielu narodów z czasów II wojny światowej (m.in. polskich, niemieckich i radzieckich). Na miłostowskim cmentarzu miejsce wiecznego spoczynku znaleźli między innymi: Roman Brandstaetter (poeta), Krystyna Feldman (aktorka), Ada Rusowicz (piosenkarka), czy Jerzy Topolski (historyk).
2. Cmentarz Komunalny Północny w Warszawie
Cmentarz Komunalny Północny w Warszawie zlokalizowany jest w dzielnicy Bielany i zajmuje powierzchnię ok. 143 hektarów. Ze względu na swoje położenie na terenie Wólki Węglowej bywa nazywany Cmentarzem na Wólce. Został otwarty w 1973 roku w związku z tym, że w Warszawie zaczęło brakować miejsc na innych cmentarzach. Jego teren pokryty jest 200 km dróg/alejek i kilkudziesięcioma tysiącami drzew. Na cmentarzu pochowanych jest wiele znanych osób: Jan Himilsbach (aktor), Edward Stachura (poeta), Hubert Wagner (trener), Aleksander Ścibor-Rylski (pisarz).
1. Cmentarz Centralny w Szczecinie
Cmentarz Centralny w Szczecinie jest największą powierzchniowo nekropolią w Polsce i jednocześnie trzecią największą w Europie. Obejmuje powierzchnię niemal 173 hektarów i został otwarty na przełomie XIX i XX wieku. Na wzór podobnych nekropolii w Hamburgu (Ohlsdorf) i Wiedniu (Zentralfriedhof) ma charakter parkowy – rośnie w nim ponad 415 gatunków drzew i krzewów. Obecnie jest na nim pochowanych ponad 300 000 zmarłych. Na terenie cmentarza znajduje się wiele pięknych dzieł architektury m.in.: brama główna, wiatrak holenderski, a także neoromańska kaplica. Ponadto przez jego teren przebiega historyczny trakt, który składa się z 21 stacji i umożliwia poznanie najciekawszych miejsc tej nekropolii.